Samorządowcy w Bydgoszczy - S10 to droga życia i śmierci

Zobacz więcej na: https://expressbydgoski.pl/samorzadowcy-w-bydgoszczy-s10-to-droga-zycia-i-smierci/ar/c1-14013497 ekspresbydgoski.pl

Samorządowcy w Bydgoszczy - S10 to droga życia i śmierci
Dziś (1.04.2019) w bydgoskiej Marinie odbyło się spotkanie inicjujące powstanie stowarzyszenia na rzecz stworzenia trasy ekspresowej S10. Ma ono wpłynąć na przyspieszenie budowy trasy ze Szczecina do Warszawy. Zaproszono na nie szefów aż 45 samorządów.

W ostatnich miesiącach trzej senatorowie: Jan Rulewski, Mieczysław Augustyn z Piły i Grzegorz Napieralski ze Szczecina zaczęli głośno mówić o powołaniu stowarzyszenia na rzecz budowy trasy ekspresowej S10 biegnącej przez cztery województwa. Spotkania odbyły sie już w Wałczu i Pile.

- Naszym celem nie jest tylko lobbowanie na rzecz powstania tego szlaku, ale też propozycja współpracy od strony społeczności lokalnej w sprawnym i użytecznym przebiegu realizacji inwestycji – powiedział dziś przed spotkaniem samorządowców w Bydgoszczy bydgoski senator Jan Rulewski. - Chcemy zbudować instytucje, która będzie w sposób trwały i skuteczny wpływała na to, żeby właściwe decyzje były podejmowane we właściwym czasie.

- Obecnie ta droga jest drogą życia i śmierci, nie jest w stanie udźwignąć olbrzymiego natężenia ruchu samochodowego - ocenił pilski senator Mieczysław Augustyn. - Jest drogą życia dla samorządów, jest niezbędna dla przedsiębiorców. Ale jest to też droga śmierci – wystarczy spojrzeć na policyjne statystyki. Co roku ginie na niej ponad 200 osób. Mówimy dość, trzeba działać.

Bydgoski prezydent Rafał Bruski przypomniał, że S10 była już w planach budowy. - S10 została przesunięta na listę rezerwową w Krajowym Programie Budowy Dróg i Autostrad, a potem w ogóle z niej zniknęła - mówił Bruski. Podkreślił, że liczy na pojawienie się środków z budżetu państwa, ale także z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że firma Mosty Katowice, która wygrała przetarg na przygotowanie niezbędnego dla budowy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) tylko dla odcinka między Bydgoszczą a Toruniem złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Trwają przygotowania do uzyskania STEŚ dla odcinka od Wyrzyska do Bydgoszczy. Plano może zostać uzyskane dopiero w 2020 roku.


STRONA SENATU RP

POLECAM

CIEKAWE